Čaga triterpény a polysacharidy
Čo sú triterpény?
Triterpény sú zložené zo šiestich jednotiek. Izoprén a terpén je v zásade nenasýtený uhľovodík. Táto mocná jednotka nenasýteného uhľovodíka je v skutočnosti jedným z najúchvatnejších liečivých prvkov, ktoré sa v prírode vyskytujú. Cesta triterpénov v ľudskom tele zaberá všetko od ich protizápalových a antimikrobiálnych účinkov po redukciu rakoviny a nádorov!
Triterpény a čaga!
V sibírskej čage sa nachádza veľké množstvo triterpénov. Spoločne sú ťahúňom sily a ochrany imunitného systému. Jedna štúdia preukázala, že triterpény obsiahnuté v hube čaga , chráni DNA pred poškodením spôsobeným radiáciou aj pri nízkej dávke. Táto štúdia naznačuje, že triterpény sú rádioprotektívne a majú terapeutický potenciál.
Jedna z najpozoruhodnejších vlastností triterpénov skúmaných na poli vedy, je ich cytotoxicita voči rakovinovým a nádorovým bunkám . Cyto znamená bunka a toxicita je toxicita. Chemoterapia a radiácie sú považované za cytotoxické, takže skutočnosť, že triterpény sú preukázateľne ohromne cytotoxické, naznačuje, že huba čaga sú základným prostriedkom pri hľadaní prírodnej liečby a prevencie proti rakovinovým bunkám. Nehovoriac o tom, že namiesto použitia radiácie na liečbu proti rakovinovým bunkám, môžu triterpény potenciálne zastať rovnakú funkciu a zároveň pôsobiť rádioprotektívne . Inými slovami by mohli byť liečbou a upratovaciu čatou po predchádzajúcich neúspešných liečbach.
Triterpény a nervová sústava.
Verte tomu alebo nie, pečeň a nervová sústava idú ruka v ruke. Uzemňujúci a upokojujúci účinok huby čaga možno pripisovať jej posilňujúcim vlastnostiam triterpénov, ktoré priamo súvisia s jej horkou chuťou. Horká chuť v čínskej medicíne vyživuje pečeň, a tak priamo uzemňuje nervovú sústavu.
To preukázateľne zlepšuje:
- spánok
- depresie
- úzkosť
- slabé nervy
- sústredenie
Ďalšie zaujímavé fakty o triterpénoch.
Triterpény tiež vyrovnávajú hormóny, trávenie, krvný tlak a obeh a zároveň sú opäť jedny z najsilnejších protizápalových a antivírusových zlúčenín vyskytujúcich sa v prírode. Triterpény sú vlastne predchodcami steroidov, majú protizápalové látky z prírody. Triterpény sú prírodne, efektívne a úplne bezpečná alternatíva k tradične predpisovaným steroidom.
Kladný vplyv triterpénov na:
- zdravie pečene
- spánok
- sústredenie
- fungovanie mozgu
- imunitný systém
- nervovú sústavu
- trávenie
- Krvný tlak a obeh
A tiež boli pozorované vlastnosti:
- protizápalové
- antivírusové
- antimikrobiálne
- rádioprotektívne
- protirakovinové
- protinádorové
Polysacharidy
Najstaršie písomné zmienky o účinkoch húb sa datujú do Indie cca pred piatimi tisíckami rokov. V čase 3000 rokov pred nl v Egypte považovali huby za posvätné, pretože vedeli, že predlžujú život. U múmie Öetziho starej cca 5000 rokov sa našli sušené huby. Japonci zistili, že opice, ktoré v prírode zbierajú špongiu shiitake, nikdy nedostanú rakovinu a netrpia vysokým krvným tlakom ani diabetom. Drevokazné huby obsahujú celé Spektrum dôležitých látok s liečivými účinkami . Jedná sa o polysacharidy zložené z glukózy, ktoré sa nazývajú glukány. Polysacharidy sa tiež nachádzajú v pivovarských a pekárenských kvasinkách, v obilí a morských riasach. Na západe sa do organizmu dostávajú predovšetkým vďaka konzumácii piva a chleba na východe sú zdrojom glukánov hlavne huby.
Polysacharidy – jednotlivé druhy
Polysacharidy – glukány – podľa vlastností sa radia do dvoch foriem, ktoré sú označené alfa a beta. Vznikajú silno vetvené makromolekuly, ktoré majú schopnosť pojať a preniesť veľké množstvo informácií. Najrozšírenejšie hubové glukány sú β- (1, 3) -D-glukány, β- (1, 6) -D-glukány a α- (1, 3) -D-glukány. Pritom väzba (1, 6) je menej účinná a alfa glukány majú všeobecne nižšiu aktivitu. Okrem glukánov môžu hubové polysacharidy obsahovať v molekule okrem glukózy aj iné monosacharidy, napr. Arabinóza, xylózy, galaktózu ai. A nazývajú sa heteroglykany. Z nich a ostatných polysacharidov je to napr. Krestin, polysacharid K, GPP, GPS ai., Ktoré tiež majú pozitívny vplyv na náš zdravotný stav. Glukány sa teda od seba odlišujú svojimi postrannými reťazcami, ktoré sú špecifické pre jednotlivé druhy húb. Napríklad u hlivy ustricovej (Pleurotus ostreatus) ide o pleuran, u húževnatca jedlého ( Lentinula edodes ) Lentinan atď.
Polysacharidy – ako pôsobia v organizme.
Polysacharidy obsiahnuté v hubových extraktoch dokážu veľmi účinne modifikovať biologické reakcie , a tak pomáhajú ľudskému organizmu v adaptácii na nepriaznivé podmienky prostredia. Pri rakovine neútočia priamo na rakovinové bunky (to dokážu triterpény), ale zvyšujú aktivitu protinádorových buniek (až 100x) a zabraňujú v raste nádoru. Aktivujú T-lymfocyty a leukocyty, mikro a makrofágy a taktiež dokážu indukovať tvorbu interferónu.
Základnou funkciou makrofágu je fagocytóza – proces zaisťujúci pohltenie a spracovanie cudzích, nefunkčných, mŕtvych alebo chorých buniek a plnia aj ďalšie úlohy pri riadení imunity. Makrofágy likvidujú patogény a pomáhajú organizmu brániť sa proti infekcii. Makrofágy neustále kolujú v tele s cieľom nájsť a zlikvidovať všetko cudzie. Glukány dokážu makrofágy stimulovať k maximálnej činnosti, ktorá sa prejavuje ich vyššou odolnosťou voči infekcii a rýchlejším množením. Okrem týchto aktivačných účinkov na makrofágy sa zachytávajú glukány, tiež voľné radikály a obmedzujú škodlivý vplyv ultrafialového a röntgenového žiarenia čo je výhodné okrem iného pri ožarovaní alebo chemoterapii ako ochrana pred nežiaducimi účinkami týchto liečebných metód klasickej medicíny. Betaglukan by nemal chýbať u žiadneho pacienta podstupujúceho liečbu rakoviny.
Lymfocyt je jeden z druhov bielych krviniek, ktorý hrá zásadnú úlohu pri udržiavaní obranyschopnosti organizmu . Reguluje ostatné imunitné bunky a likviduje choroboplodné zárodky, prípadne vlastné nakazené bunky v organizme a pomáha vytvárať protilátky tzv.imunoglobuliny. Lymfocyty v organizme prežívajú po mnoho rokov a tvoria tzv. pamäťové bunky, ktoré majú v sebe zakódované stretnutie s cudzorodou látkou a sú schopné proti nej opätovne zasahovať.
Účinne pomáhajú pri chorobách ako je rakovina, srdcovo cievne choroby, astma, artritída, chronické zápaly, ekzémy a kožné choroby všeobecne. Podporne pôsobia pri chrípkach, angíne a prechladnutí, ale aj pri zlomeninách a opuchoch. Dokážu znižovať hladinu cukru a cholesterolu, upraviť krvný tlak, regenerovat pečeň a pankreas. Súčasne účinne zvyšujú fyzickú a psychickú kondíciu a zlepšujú odolnosť proti stresu.
Aktivita β-1,3-D glukánu kombinovaná s ďalšími liekmi spôsobí synergický efekt a telu dá dostatok síl nádor nielen zakonzervovať, ale často i zničiť.
Prečítajte si naše recenzie: https://www.chagasibirska.sk/recenzie/