Čaga sibírska a jej účinky: ako čaga ochraňuje čreva
Čaga a jej účinky sú využívané predovšetkým v tradičnej ruskej medicíne.
Medicinálne huba čaga je významná pre veľkú hladinu antioxidantov a ďalších liečivých zložiek. Ako môže ovplyvniť funkciu čriev?
Čaga vyrovnáva imunitný systém, neutralizuje voľné radikály a tiež napomáha znižovať hodnoty cukru v krvi.
Tráviace problémy patria medzi jedno z najčastejších ochorení, ktoré sa často podceňuje. Zlé trávenie a s tým aj spojená nedostatočná funkcia čriev je nebezpečná a treba tomuto predchádzať. Čaga je na to ideálny prostriedok.
Z farmakologických účinkov patría medzi najvýznamnejšie zložky polysacharidy, pričom betaglukány (β- (1, 3) -D-glukány) a heteroglukany sú z nich najdôležitejšie. Spomenúť treba aj polyfenolické látky a triterpenoidy lanostanového typu ako inotodiol, obliquol, betulín. Kyselinu betulinovú získava Čaga z hostiteľskej brezy. Z dôležitých látok je potrebné uviesť aj steroly, seskviterpeny, lipidy a alkaloidy.
V už spomínanom Rusku a na Sibíri sa užíva predovšetkým práve pri starostlivosti o ťažkosti v súvislosti s tráviacou sústavou a pri liečbe rakoviny. Betaglukány posilňujú činnosť protinádorových buniek a zabraňujú tomu, aby nádor rástol.
Rakovina hrubého čreva a čaga.
Čaga sa využíva na to, aby imunitný systém mohol vyvíjať optimálnu činnosť, ale tiež pozitívne ovplyvňuje tráviacu sústavu. Pomáha nielen pri gastritíde, ale aj pôsobí proti rakovinovému bujneniu.
Ranné štádia rakoviny hrubého čreva sa dajú dobre liečiť, bohužiaľ veľa pacientov prichádza neskoro. K tomu, aby bola klasická liečba pomocou chemoterapie alebo rádioterapie lepšie tolerovaná a nemala tak devastujúci vplyv na ľudský organizmus, hľadajú vedci možnosti, ako telu pomôcť. Práve huba čaga patrí medzi produkty, ktoré sa testujú na tieto účinky.
V štúdii z roku 2015 bol využitý etanolový extrakt z čagy, ktorý sa pridával ku kultúre buniek rakoviny hrubého čreva. Preukázalo sa zníženie životnosti rakovinových buniek. Nedelia sa, a tým nenarastá nádorová hmota. Pokusy ukázali, že čaga, by mohla poslúžiť ako prírodná protinádorová zložka v potravinárskom, alebo farmaceutickom priemysle.
Vplyv čagy na črevnú mikroflóru.
Vie sa o tom, že črevná mikroflóra je významná nielen pre fungovanie tráviacej sústavy, ale aj imunitného systému. Môže ovplyvniť aj priebeh chronickej pankreatitídy, čo je postupujúci zápal pankreasu.
Keď dochádza k postupnej deštrukcii, má to vplyv na horšiu tvorbu enzýmov, tráviacich štiav aj inzulínu. Teda aj na horšie trávenie.
Príčinou vzniku chronickej pankreatitídy býva nielen alkoholizmus, ale aj genetické vplyvy. Ďalšou možnosťou je oxidačný stres ako reakcia na prostredie. Je zaujímavé, že práve tento stres je zvyšovaný chronickým zápalom. Dochádza k narušeniu mikroflóry, čo potom môže byť príčinou zápalových ochorení čreva. Preto je treba dbať na to, aby črevná mikroflóra mala správne zloženie, teda dostatok bifidobaktérií.
V štúdii z roku 2017 sa autori venovali práve vplyvu čagy na črevnú mikroflóru za prebiehajúceho chronického zápalu pankreasu. Myši dostávali extrahované polysacharidy. Vo výsledku došlo k poklesu oxidačného stresu a neutralizácii voľných kyslíkových radikálov. Príčinou bola vyššia aktivita potrebných enzýmov (napríklad glutatión peroxidázy). Ďalším výsledkom bol pokles koncentrácie TNF alfa (faktor s protizápalovými efektom), lipázy a trypsínu. Znížená bola aj koncentrácia TGF beta, síce je tlmiaca a protizápalová, zároveň ale rastie riziko deštrukcie tkanív. Vedci konštatovali, že podávanie polysacharidov z čagy mení zloženie črevnej mikroflóry. Vzrastá počet prospešných baktérií Bacteroidetes a klesá počet Firmicutes. Výsledkom teda bolo zdravšie zloženie črevnej mikroflóry.
Dobré baktérie a zlé baktérie pri trávení,- telo a črevá = čaga.
Ukazuje sa teda, že na využívaní tradičnej ruskej a tradičnej sibírskej medicíny niečo bude. Pomohla vám už Chaga pri starostlivosti o tráviaci systém? Podeľte sa o skúsenosti v diskusii pod článkom.
Naše recenzie: https://www.chagasibirska.sk/recenzie/