Čaga – Účinné látky
ČAGA – ÚČINNÉ LÁTKY obsiahnuté v tejto hube
Čaga Sibírska.
Čaga obsahuje rad biologicky aktívnych látok. U mnohých z nich nebol doposiaľ úplne vysvetlený mechanizmus ich pôsobenia.
Údaje z výskumov na celom svete potvrdzujú, že sibírska Čaga obsahuje nielen mimoriadnu hladinu antioxidantov, ale aj širokú škálu liečivých zložiek vrátane špecifických polysacharidov, vitamínov B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1 a minerálov.
Hlavnou obsahovou skupinou sú – fenolové zlúčeniny ako polyfenoly, fenolové kyseliny, (k.syringová, vanilová, p-hydroxybenzoová, trametonolová) a chinóny.
Polyfenoly, – spomaľujú proces starnutia a pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
Triterpény- Patria medzi ne, inotodiol, kyselina betulinová (3-hydroxylup-20 (29) -en-28-ová kyselina), betulín.
Inotodiol –Lanostanový triterpenoidy je protirakovinová zlúčenina. Posilňuje ochranu voči mŕtvici a má protirakovinové účinky.
Kyselina betulinická- Bojuje s vírusmi a nádormi, pôsobí protizápalovo.
Betulín- Obsahuje kyselinu betulinicku, ktorá nám poskytuje široké spektrum biologických a farmakologických aktivít. Kyselina betulinická pôsobí proti malárii a má protizápalové účinky. Ukázalo sa, že práve táto kyselina aj jej deriváty majú predovšetkým v boji s HIV svojou cytotoxičnosťou v boji s celým radom tumorových buniek porovnateľné účinky ako klinicky aplikované lieky. Nový účinný mechanizmus bol potvrdený u niekoľkých sľubných derivátov účinných proti HIV, ktorých účinok bol preukázaný. V pokusoch na zvieratách sa zistilo, že betulín z brezovej kôry znižoval obsah cholesterolu v krvnom sére a bol s úspechom použitý u obéznych pacientov. Od 90. rokov minulého storočia je táto látka intenzívne študovaná pre svoje účinky protinádorové, antioxidačné a najnovšie tiež proti HIV.
Melanín-Podľa súčasných výskumov brzdí rozvoj patologických procesov spôsobených voľnými radikálmi, stabilizuje bunkové membrány a pôsobí ako silný imunostimulátor. Posilňuje imunitu pri ožarovaní tým, že aktivuje epifýzu. Melanín pohlcuje modré svetlo a radiáciu a to mimoriadne účinne a dlhodobo. Disponuje vysokou absorpčnou schopnosťou, pomáha skvalitňovať a prečisťovať našu krv. Melanín ovplyvňuje pigmentáciu a teda sfarbenie našej pokožky. Ak sa niečo naruší vplyvom chemikálií a radiácie – melanín pomáha túto situáciu zlepšiť. Čage dáva typicky hnedú farbu
Polysacharidy a to predovšetkým β-D-glukány, zlepšujú imunitu a vzájomnú komunikáciu buniek. Zohrávajú dôležitú úlohu pri boji s nádormi. Podporujú obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám. Vedci preukázali, že glukány získané z čagy majú výrazné protizápalové a imunomodulačné účinky, stimulujú produkciu NK buniek v boji s nádorovým ochorením, bez toho, aby priamo pôsobili na prípadný novotvar a znižujú obsah cukru v krvi.
Kyselina čagová- Je podobná kyseline humínovej, kyseline octovej, kyseline maslovej a šťaveľovej.
Germánium- Antioxidant, ktorý pôsobí najmä na normalizáciu krvného tlaku.
Japonské štúdie preukázali, že extrakty z čagy vykázali najvyššiu antioxidačnú aktivitu zo všetkých skúmaných liečivých húb. V pokusoch in vitro pôsobili účinne proti zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus) a Escherichia coli.
Naše recenzie: https://www.chagasibirska.sk/recenzie/